IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 10.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Хрватска: Род од 60.000 тони мандарини

25.09.2018
Околу 60 тони мандарини би бил родот во Хрватска за оваа година, информираат од хрватската заедница на овоштари. 

Производителите очекуваат откупна цена од околу 3 куни за килограм. 

Од вкупната количина, околу 15 илјади тони мандарини ќе завршат на хрватскиот пазар, околу 12.000 тони на пазарите во земјите од регионот. Останатата количина е за пазарите од земји во ЕУ, а се очекува дел да остане и како пазарен вишок. 

Изминатите години, Хрватска добиваше поддршка од ЕУ за вишокот мандарини кои поради руските санкции не можеа да завршат на тамошниот пазар. Од оваа година, такви мерки нема. Проценката е дека околу 6.000 тони мандарини од Хрватска ќе бидат вишок на пазарот. Поради тоа, овоштарите нагласуваат дека државата треба да обезбеди 12-15 милиони куни за производителите на мандарини за да се ублажат последиците од санкциите од Русија. Назад
 
 
 
 
back to top