IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 18.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

САД: Резултатите на „Пепсико“ се подобри од очекуваните

13.07.2018

Американската компанија „Пепсико" во вториот квартал годинава заработила 1,82 милијарда долари.

И покрај притисокот од даночните стапки, приспособената добивка на производителот на безалкохолни пијалаци и на грицки ги надминала очекувањата на аналитичарите на „Волстрит" и групацијата забележала подобри приходи.

За три месеци, заклучно до 16 јуни, заработката на „Пепсико" изнесувала 1,82 милијарди долари или 1,28 долари по акција, пренесува агенцијата „Асошиејтед прес".


Назад
 

 
 
 
back to top