IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 17.11.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Германија: „Реве“ ги повлекува од продажба пластичните сламки

05.07.2018

Германскиот малопродажен синџир „Реве груп" најави дека од следната година во продавниците нема повеќе да продава пластични сламки.

Тоа на годишно ниво значи повлекување на 42 милиони сламки, кои, покрај пластичните кеси, се сметаат за голем загадувач на околината, се наведува во соопштението на трговецот.

Во околу 6.000 продавници „Реве", „Пени" и „Том" од следната година повеќе нема да се продаваат пластични сламки, а наместо нив ќе бидат понудени алтернативи од хартија, нерѓосувачки челик или стебла од житарки.

Пластичните сламки се типични производи кои поради краткотрајната употреба ѝ штетат на околината. „Работниот век" на една сламка, како што наведува оргаанизацијата „Сис ат риск", изнесува само 20 минути. Годишно во ЕУ се употребуваат и се фрлаат 36,4 милијарди пластични сламки, а околу 100.000 пластичен отпад од земјите-членки на Унијата, завршува в море. Европската комисија планира количеството отпад, кој потекнува од производите за еднократна употреба, до 2020 година да го намали за 20%.


Назад
 
 
 
 
back to top