IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Италија: Рекордно производство и извоз на пиво

06.07.2018

Минатата година италијанските производители на пиво забележале најголем волумен на производство во историјата.

Вкупното количество на произведено пиво од 15,6 милиони хектолитри претставува зголемување за 7,5% во споредба со 2016 година. Италијанскиот извоз на пиво исто така достигнал рекордно ниво од 2,7 милиони хетролитри (пораст од 7,9%).

Потрошувачката по жител на „чизмата" достигнала 31,8 литри, што претставува зголемување од 0,4 литри. Вкупно, Италијанците минатата година испиле 19 милиони хектолитри, што укажува на фактот дека тие повеќе го претпочитаат домашното пиво.


Назад
 

 
 
 
back to top