IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Хрватска: Рамљак поднесе неотповиклива оставка

23.02.2018
И службено е потврдено дека Анте Рамљак не е веќе на позицијата вонреден доверител во концернот „Агрокор".

На Владата ѝ ја препушта комуницијата за сите одлуки за неговото заминување од челната позиција, како и за идните чекори во управувањето со кризата во компанијата. Причината за оставката е преголемиот притисок и напади врз него од Владата.
 
Претходно хрватските медиуми објавија дека поранешната компанија на Анте Рамљак, „Тексо менаџмент" склучила договор со „Аликс партнерс" за советување за реструктурирање н
а „Агрокор", врз чија основа неделно е исплаќано по околу 33.600 евра.

Исто така, во поранешната компанија Рамљак бил формално вработен и по преземањето на челната позиција во „Агрокор". Според објавените документи, Рамљак ја преземал челната позиција на 10 април, а компанијата „Тексо менаџмент" го одјавила на 30 април.

Датумот на формалната одјава, која следела 20 дена по престанок на работниот однос со раскинување на договор за работа, не го менува фактот дека работниот однос на Анте Рамљак во оваа компанија го раскинува по именувањето за вонреден доверител, порачуваат од компанијата.Назад
 
 
 
 
back to top