IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Прва конференција „100 жени претприемачки“

29.11.2017

За успех на жените во бизнисот, неопходно е да направат баланс со приватниот живот и да имаат повеќе доверба во себе, како и паралалелна максимална поддршка од сите чинители во општеството, беше главната порака на конференцијата „100 жени претпримачки".

Според изнесените статистички податоци, 59% од жените во Европа се вработени, а кај мажите тој процент изнесува 70%. Во земјава, 37% од жените се вработени и 56% од мажите, а во повеќето семејства (75%) работат и мажот и жената.

За разлика од пред десетина години кога имаше повеќе образовани мажи, денес во целиот западен дел на светот од факултетите излегуваат 60% жени и 40% мажи. Ако се погледне состојбата на пазарот на труд, се гледа дека на позициии со поголема моќ, влијание и пари има повеќе мажи. Тоа е недоволна економска искористеност на жените – државата вложила во образованието, но подоцна знаењето недоволно се искористило, рече Диана Кобас-Дешковиќ, експерт во областа на женското лидерство.

Настанот, кој првпат се случува во земјава, се одржа вчера во центарот „Аликас" во Визбегово, во организација на „Касиа евентс". На него присуствуваа жени-претприемачки од земјите на Балканот.


Назад
 

 
 
 
back to top