IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 26.09.2017 || „Таргет“ се вклучува во ценовната војна  |  Срѓан Златичанин е новиот генерален директор на „Фриком“  |  Извозот на вина и пијалаци се зголеми за 12%  |  „Алди“ ги отвора првите безнински пумпи  |  „Лидл“ ќе продава производи направени според стари семејни рецепти  |  „Кока-кола активна зона“ во Радовиш  |  „Шпар“ - прв меѓународен синџир во Белорусија  |  „Макпрогрес“ ја презема „Дониа“  |  Prohibition – нова безалкохолна верзија на Budweiser  |  „Браун-Форман“ ја зголеми продажбата  |  Oд понеделник во продажба Добриот леб   |  „Крафт-Хајнц“ заинтересирани да го преземат „Данон“  |  „Млекара Плана“ вторпат на продажба  |  „Перно Рикар“ најавува зголемување на продажбата  |  Првата пратка производи тргна за Москва  |  Најважна е поддршката на домашните компании  |  „Ахолд Делез“ е меѓу лидерите за одржливо работење  |  „Жито“ во Петровец, прв во таа општина  |  Нова сезона на „Полица за домашните“ во „Лидл“  |  Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина   |   ||
   

БИХ: Прв салон за жилавка

12.09.2017

При крајот на август во Требиње беше одржан Првиот салон за жилавка во Босна и Херцеговина, кој собра 17 производители на ова познато бело вино од херцеговските краишта.

Тоа е првиот настан за оваа сорта вино, на кој се претставија исклучиво произведувачи на вино од сортата, која е своевиден симбол на винарството во Херцеговина и која последните години забележува особен подем.

Сите посетители и гости имале можност да се запознаат со сортата, со нејзините карактеристики и потенцијали, како и да уживаат во комбинациите со сирење, пршута и со медитерански специјалитети.


Назад
 

        
 
 
 
back to top