IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Холандија: Промена на купувачките навики

09.11.2017

Процентот на холандски потрошувачи што купуваат во повеќе од две продавници значително се намалил, а сè повеќе се зголемува групата потрошувачи што посетуваат само еден продажен објект, покажуваат податоците на „Делоит".

Во 2015 година, 66% од холандските потрошувачи купувале во три или во повеќе супермаркети, а тој процент годинава се намалил на 58%. Речиси 11% од потрошувачите користат само еден формат за купување, додека пред две години, тие биле само околу 6%.

Според „Делоит", за овој развој, во голема мера придонел крајот на економската криза.

Се зголемува бројот на потрошувачи што финансиски се зајакнати, кои немаат потреба да одат во лов по ниски цени во неколку супермаркети. Тие се одлучуваат за удобноста при купувањето на сите потребни производи на едно место, објаснуваат од „Делоит".


Назад
 

 
 
 
back to top