IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Хрватска: Производи на „Звијезда“ во Јужна Кореја

08.08.2017

Лутиот кечап и ултралутите кечап и мајонез на компанијата „Звијезда" од неодамна се присутни на полиците на супермаркетите „Лоте" (Lotte), најголемиот трговски синџир во Јужна Кореја.

 

За пазарот со потенцијал од околу 50 милиони луѓе, компанијата подготви три производи, адаптирани на спецификите на вкусот на Јужнокорејците: Zvijezda Hot Ketchup (500 g), Ultra Hot Ketchup (500g) и Ultra Hot Chilli majoneza (400g).

Многу сме горди што нашите производи си го најдоа својот пат до јужнокорејските потрошувачи и што успеавме да ја приспособиме нашата традиционална рецептура на нивниот вкус. Водевме сметка за склоноста на тамошните потрошувачи кон лута и поинтензивно зачинета храна, вели Крешимир Станичиќ, директор за извоз во „Звијезда".

„Лоте" е мултинационална корпорација и осми по големина деловен субјект во Јужна Кореја, чии основни дејности се производството на храна и трговија со прехранбени производи, во чиј состав се 60 компании од 15 земји, со вкупно 180.000 вработени.

Извозот и дистрибуцијата на производите на „Звијезда" во Јужна Кореја се реализирани во соработка со водечката светска компанија за развој на приватни трговски марки „Дејмон ворлдвајд", а производите се дистрибуирани до 100 супермаркети „Лоте".

Назад
 

 
 
 
back to top