IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 26.09.2018 || „Старбакс“ укинува работни места   |  Род од 60.000 тони мандарини   |  Јужна Кореја забрани кафе во училиштата   |  Tри нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“  |  Холандскиот синџир „Шпар“ влегува на пазарот   |  "Food show“ на 5-ти и 6-ти ноември во Белград   |  Голема побарувачка на производите без глутен   |  Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |   ||
   

Македонија: Повисоки трошоци за живот и малопродажни цени во јуни

11.07.2018

Трошоците на живот во јуни се непроменети во споредба со претходниот месец, а во однос на јуни лани бележат пораст од 1,4%, додека цените на мало се повисоки за 0,2% на месечно ниво и за 2,8% на годишно.

Според објавените податоците од Државниот завод за статистика, кај трошоците за животот во јуни годинава во споредба со претходниот месец е забележан пораст кај свежото и разладеното овошје (4,8%), јаткастите производи, смрзнатото и сувото овошје (0,4%), јогуртот, смрзнатиот зеленчук, освен компирот, и другите коренести плодови (0,3%), сирењето и урдата, конзервираното овошје, шеќерот, џемот, медот, кондиторските производи и другите прехранбени производи (0,2%).

Намалување на индексите на трошоците на животот во јуни 2018 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежиот и разладениот зеленчук, освен компирот, и другите коренести плодови (6,7%), компирот (2,2%), рибата, морските плодови, маслото и маснотиите (0,5%).


Назад
 

 
 
 
back to top