IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Словенија: Послаб род на хмељот годинава

08.08.2017

Приносот на хмељ во Словенија годинава ќе биде помал во споредба со минатата година, кога одгледувачите ожнеаа околу 2.500 тони род, јавува словенечката новинска агенција СТА.

Според Ирена Фришковец, земјоделски есперт за хмељ, врнежите од град што ја погодиле земјата во текот на мај годинава сериозно го оштетиле годинашниот род.

Колку хмељ одгледувачите ќе наберат годинава, ќе зависи од времето во претстојните денови, вели Фришковец.

Според Фришковец, градот што наврнал во текот на мај предизвикал сериозни штети на насадите со хмељ сериозно го оштети хмељот во околината на селата Петровчe и на Дрешиња во општината Жалец, каде што биле унштени 150 хектари насади со хмељ. Големо оштетување претрпеле и хмељовите насади во Вранско, каде што приносот ќе биде за 60 помал од минатата година.

Бербата на хмељот, според очекувањата на Фришковец , годинава би требало да почне од 15 август.

Одгледувачите во Словенија годинава засадија повеќе хмељ во споредба со, на вкупна површини од 1.590 хектари, од кои 170 хектари пролетни насади.

Минатата година со хмељ биле засадени 1.484 хектари земјиште.


Назад
 

 
 
 
back to top