IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Пораст на индустриското производство за 1,3%

30.11.2017

Индустриското производство во октомври 2017 година забележало пораст од 1,3% во однос на истиот месец минатата година, соопшти Државниот завод за статистика.

 

Според статистичките податоци, од јануари до октомври годинава, во споредба со истиот период лани, има зголемување од 0,1%.

Индустриското производство бележи опаѓање во секторот рударство и вадење на камен за 10,6%, а пораст бил забележан на секторот преработувачка индустрија (2,1%), како и снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (6,5%).

Производството во октомври годинава во однос на истиот месец 2016 година, бележи пораст кај енергијата (4%) и капитални производи (15,4%), додека опаѓање било забележано кај интермедијарни производи, освен енергија (2,8%), трајни производи за широка потрошувачка (9,4%) и нетрајни производи (3,1%).


Назад
 

 
 
 
back to top