IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

САД: Пораст на добивката за 12% за „АБ Инбев“

03.08.2017

„АБ Инбев" оствари пораст на добивката за речиси 12% во вториот квартал годинава, како и пораст на продажбата за 1%.

Сопственикот на пивските брендови Budweiser, Stella Artois и Corona, кој произведува повеќе од една четвртина од вкупните светски количества на пиво, оствари пораст на продажбата на пивото за 1% во вториот квартал, а насочувајќи ги потрошувачите на поскапи пива, приходите ги зголеми за 5%.

Добивката пред каматата, данокот и амортизацијата (ЕБИТДА), со исклучени движења на валутата, се зголеми за 11,8%, на 5,35 милијарди долари. „АБ Инбев", кој продава двојно повеќе пива отколку неговиот најблизок конкурент – „Хајнекен", откако минатата година за 100 милијарди долари го купи „САБ Милер", објави дека на двата најголеми пазара – САД и Бразил, продажбата се намалила, а пад на продажбата бил забележан и во Колумбија.


Назад
 

 
 
 
back to top