IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 26.09.2017 || „Таргет“ се вклучува во ценовната војна  |  Срѓан Златичанин е новиот генерален директор на „Фриком“  |  Извозот на вина и пијалаци се зголеми за 12%  |  „Алди“ ги отвора првите безнински пумпи  |  „Лидл“ ќе продава производи направени според стари семејни рецепти  |  „Кока-кола активна зона“ во Радовиш  |  „Шпар“ - прв меѓународен синџир во Белорусија  |  „Макпрогрес“ ја презема „Дониа“  |  Prohibition – нова безалкохолна верзија на Budweiser  |  „Браун-Форман“ ја зголеми продажбата  |  Oд понеделник во продажба Добриот леб   |  „Крафт-Хајнц“ заинтересирани да го преземат „Данон“  |  „Млекара Плана“ вторпат на продажба  |  „Перно Рикар“ најавува зголемување на продажбата  |  Првата пратка производи тргна за Москва  |  Најважна е поддршката на домашните компании  |  „Ахолд Делез“ е меѓу лидерите за одржливо работење  |  „Жито“ во Петровец, прв во таа општина  |  Нова сезона на „Полица за домашните“ во „Лидл“  |  Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина   |   ||
   

Србија: Почнаа подготовките за изградба на „фабриката за мед“

12.09.2017

Погонот за собирање и за пласман на мед „Наш мед Рача" официјално е регистриран во Агенцијата за стопански регистри на Србија.

 

Наскоро се очекува да бидат поднесени барања за издавање градежни дозволи и за градење на погонот, потврдиле за „Е-капија" од Сојузот на пчеларските организации на Србија (СПОС) кој е иницијатор на овој проект.

СПОС во соработка со Општината Рача обезбедил значителни средства за изградба на погоните, вкупно 35 милиони динари готовина (околу 290.000евра) и околу 15 милиони динари (околу 126.000 евра) преку плацот и комплетното инфраструктурно опремување, што ќе го спроведе Општината.

Привремен директор на погонот во изградба ќе биде сегашниот секретар на СПОС, Радивоје Ранковиќ, додека во меѓувреме не се изврши изборот и обуката на идниот директор на погонот.

Погонот е 80% во сопственост на СПОС, а 20% во сопственост на Општината Рача. 


Назад
 

        
 
 
 
back to top