IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 11.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: Пивото ќе поскапи од 2019 година

14.09.2018
Пивото ќе поскапи од 2019 година, поради пораст на цените на сите важни трошоци потребни за неговото производство.
 
Најголемите светски производители на пиво се соочуваат со раст на трошоците за производство од приближно 16 отсто. Тие трошоци следната година ќе се прелеат на цената на пивото.
 
Првенствено скокна цената на јачменот, една од клучните состојки, чиј род драстично потфрли ширум Европа поради сушната година. Поради намалената понуда на јачмен, неговата цена достигна до 236 евра за тон и највисока во последните пет години. На пример, во Велика Британија цените на јачмен се зголемија за 37 отсто на годишно ниво, а во Франција за 23 отсто. 
Има пораст и на цените на енергејата, па и на алуминиумот од кој се произведуваат лименките. Цената на алуминиумот само минатата година скокна за 20 отсто. 

Поскапувањето веќе се чувствува во британските пивници. Таму цената за кригла достигна до 3.65 фунти и е за 7 фунти повисока од минатата годинаНазад
 
 
 
 
back to top