IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Црна Гора: Отворена фабрика за маслиново масло во Улцињ

28.02.2018
Турската државна агенција за соработка и координација отвори фабрика за производство на маслиново масло во која е вложено 250.000 евра.

Фабриката има капацитет за производство од 200 тони маслиново масло во една сезона, а отворена е во рамките на проектот „Програма за поддршка на безбедноста на храната и животот во земјите на Балканот и во Источна Европа.

Турската државна агенција соопшти дека ѝ помага на Црна Гора да го унапреди производството на маслинки, за поефикасно да може да излегува на светските пазари, со оглед на тоа што во оваа земја технологијата за производство на маслиново масло е застарена.

Во март се најавени обуки за производителите на маслинки, а програмата на обуките ќе биде поддржана од турските технологии, кои се водечки на меѓународните пазари.Назад
 

 
 
 
back to top