IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

БИХ: Осмислена првата паметна кошница за мед

13.08.2018
„Хабитат" е стартап компанија која овозможи дигитализација на традиционалните кошници за пчели.

Семир Шакановиќ, е косопственик и директор на „Хабитат" кој истакна дека со овој производ, стандардните кошници за пчели се претвораат во „паметни кошници", единствени во светот, кои можат да ја следат тежината на медот и да го зајакнуваат фондот на пчелите. Преку ова решение може да се следи и да се мери температурата и влажноста во и надвор од кошницата, а податоците можат да се следат на веб или на мобилни апликации. На овој начин пчеларите не мора да доаѓаат и да ја проверуваат состојбата на кошниците.

Според Шакановиќ, идејата за овој производ се појавила откако се увидел проблемот на изумирање на пчелите.

Во последните 10 години, секоја година умира 40% од пчелите. Тоа не влијае само на пчеларството, туку и на целокупното производство на храна, со оглед на тоа што пчелите се битни за опрашувањето на растенијата. Затоа, дојдовме до идеја да направиме производ со кој би се намалил овој процент, но во исто време, на пчеларите ќе им се олесни процесот на нивно одржување и зголемување на продукацијата на медот, објасни Шакановиќ.

Тој дополни дека модерната технологија, може да привлече и да го зголеми интересот кај младите, за и тие да почнат да се занимаваат со пчеларство.Назад
 
 
 
 
back to top