IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Хрватска: Нов супермаркет на „Шпар“ вреден 9 милиони евра

06.07.2018
Во новоотверениот супермаркет е имплементиран систем за штедење енергија и за заштита на околината.
„Шпар" отвори нов супермаркет во Кнежија, Загреб, кој е 109. по ред во Хрватска, каде се вработени 60 луѓе.

На полиците на новиот супермаркет купувачите, меѓудругото, ќе можат да пронајдат производи од приватната трговска марка на „Шпар", меѓу нив овошје и зеленчук од приватната трговска марка Vrtovi Hrvatske, богата понуда на врвни крафт пива, посебен оддел за енергетски пијалаци и др.

Во новиот „Шпар" во Кнежија вложени се дури 9 милиони евра, а при изградбата особено внимание е посветено на најсовремените стандарди и новитети во екологијата и енергетската ефикасност. Горди сме на модерниот и напреден систем за греење кој штеди енергија и води сметка за околината, изјави Хелмут Фензл, претседател на Управата на „Шпар" - Хрватска.

Системот за греење е создаден така што во текот на целата сезона за греење, повеќе од 50% од потребната енергија се добива од користење на отпадната енергија од системот за разладување. Имплементираниот систем, освен што штеди има и позитивно влијание на околината бидејќи ја намалува емисијата на јаглероден диоксид кој се создава со греењето. 

Новиот „Шпар" се простира на површина од над 2.000 м², а во гаражата има простор за 69 паркинг-места.Назад
 
 
 
 
back to top