IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Србија: „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан

22.02.2018
На повик за јавно наддавање за закуп на земјиште на некогашните плантажи со овоштарници на „ПК Делишес" во Владичин Хан, се јавија неколку компании кои по поволни цени добија земјиште за користење во период од 20 години.

Најголемиот закупец е „Нектар" кој закупи 135 хектари земјиште со девастирани овоштарници по цена од 10.000 до 15.000 динари. „Нектар" во Владичин Хан има фабрика за концентрат за овошни сокови која е дел од најпродуктивните стопански објекти во оваа општина.

Претпријатието „Лазар" закупи 120 хектари, додека „Гхибли" закупи 14 хектари на пет години.

Од земјоделската служба во оваа општина истакнуваат дека закупците имале најголем интерес за новите засади со вишна, јаболка, боровници, додека од зеленчукот, за белиот лук.

По стечајот на „Делишес", земјиштето премина во сопствеништво на локалната самоуправа која во последните години се обидува да помогне во обнова на производството на овошје и зеленчук.Назад
 

 
 
 
back to top