IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Србија: Наскоро ќе се знае судбината на „Равница“

16.08.2018
„Равница" е со 100% државен капитал, проценетата вредност е 261.000 евра, колку што изнесува и почетната продажна цена.

За купување на фабриката за кондиторски производи „Равница" пристигнаа 14 понуди, од кои пет се валидни. Како што истакнуваат од компанијата, за околу две до три недели ќе се знае судбината на „Равница", колку што се очекува дека ќе трае процедурата за продавање на фабриката. 

Јавното наддавање за приватизација на една од најпознатите фабрики за кондиторски производи во Србија, производител на познатиот производ Bonžita, беше распишан на 6 јули, а пријавите за учество траеја до 10 август. Јавното наддавање и отворање на понудите беше објавено на 14 август.

Проценетата вредност на фабриката е 261.000 евра, колку што изнесува и почетната продажна цена. Во фабриката се вработени 113 луѓе.Назад
 
 
 
 
back to top