IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Словенија: Наскоро „Шпар“ ќе го отвори стотиот објект во Словенија

19.10.2017

Во љубљанската населба Штепањска, при крај се работите на изведбата на новиот, јубилеен, стоти „Шпар" во Словенија. Исто така, се завршува и пунктот „кликни и земи" (click and collect) во трговскиот центар БТЦ, каде што „Шпар" првпат ќе почне со испорачување на нарачаните производи преку интернет.

 

Од седиштето на компанијата за InStore одговорија дека сè уште ги немаат дефинирано датумите за лансирањето.

Земјиштето на коешто никнува стотиот „Шпар", на аголот на улиците Литијска и Хрушевска цеста во населбата Штепањска, во 2013 година било продадено на компанијата „Елком", која при крајот на март годинава му го продала на „Шпар".

Треба да се спомене и дека „Шпар" (конечно) ја почна изградбата на стомилионскиот трговски центар во љубљанска Шишка, што беше најавувано дека ќе се реализира уште во 2012 година. Таа инвестиција, поради бирократски проблеми, се изведува дури сега, а отворањето, според последните најави, би требало да се случи следната година. 


Назад
 

 
 
 
back to top