IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Србија: Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина

20.02.2018
Институтот за овоштарство и лозарство во Сремски Карловци го одбележа празникот Св.Трифун најавувајќи нови значајни вложувања во овој сектор.

Лозјето во Сремски Карловци, поради своите агроеколошки карактеристики дава вина со врвен квалитет, кои наскоро ќе бидат контролирани во современа лабораторија.

Лабораторијата ќе биде наменета за производителите на вина и грозје од Војводина. Очекуваме во наредните од три до четири месеци таа да почне со работа што ќе придонесе за зголемување на квалитетот на вината од Војводина, изјави Драгослав Иванишевиќ, директор на Институтот за овоштарство и лозарство во Сремски Карловци. 

Според официјалните податоци, под винова лоза во Србија се околу 22.000 хектари, а само во Војводина се околу 6.000 хектари. Бројот на производители постојано се зголемува, што укажува на добра перспектива на винарството во Србија. 

Токму на Св.Трифун е распишан и конкурс за упис во првата година од магистерските студии - насока лозарство и винарство, што заеднички ќе се реализира во Земјоделскиот и Технолошкиот факултет при Новосадскиот универзитет. Ова е прва образовна програма во Србија од ваков тип.Назад
 

 
 
 
back to top