IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 18.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Швајцарија: Нарачки од „Мигрос“ на само едно копче

07.06.2018

Најголемиот трговски синџир во Швајцарија, „Мигрос", се вклучи во пилот-проектот на Швајцарската поштa, кој ќе им овозможи на купувачите избор на производи и нарачка до нивните домови со притискање на само едно копче.

Швајцарската пошта соопшти дека тестира уред, кој во моментов ги опфаќа само нејзините услуги и производи, но и дека на проектот веќе соработува со неколку трговски компании.

Кооперативниот синџир супермакрети „Мигрос", продавниците за храна за миленичиња „Квали пет" и синџирот ресторани „Доминос пица" се меѓу првите што ќе го користат уредот.

Со помош на малиот уред, купувачот, откако ќе го одбере производот од печатениот каталог, со едно кликање на копчето испраќа сигнал за нарачка кон трговецот, по што добива СМС порака за потврда на нарачката. Адресата на испорака и начинот на плаќање се дефинирани со регистрирањето како корисник. Според најавите, нарачките ќе бидат испорачувани следниот ден.


Назад
 
 
 
 
back to top