IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Србија: „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола

19.06.2018

Компанијата „НТ Болеро" од Чачак на 15 јуни го отвори производствениот погон за преработка на овошје „Калибро" во Топола, инвестиција вредна 1,5 милиони евра, пренесуваат српските веб-портали.

Според Бојан Јањиќ, директор на „Калибро", во производствениот погон освен што ќе се преработува овошје, ќе настојуваат да воведат и нови производствени процеси, први во земјата, по светски стандарди.

Во Топола почнавме со инвестирање во 2010 година – најпрвин беше отворен малопродажниот објект преку фирмата „НТ Болеро", потоа големопродажниот и сега, го отвораме производствениот погон, рече тој.

Ненад Матовиќ, директор на „НТ Болеро", нагласи дека со инвестицијата од 1,5 милиони евра во производствениот погон „Калибро", очекуваат да станат водечки производител и дистрибутер во земјата и надвор од неа. Се надеваме дека новите 50 работници, колку што ни се потребни на почетокот, ќе ни помогнат во тоа, а тука е и искусниот тим менаџери, кој веќе покажа исклучителни резултати во матичната фирма „НТ Болеро", изјави тој.

Истиот ден, компанијата од Чачак отвори и дисконтен центар во Ужице.


Назад
 
 
 
 
back to top