IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Велика Британија: „Морисонс“ доби дозвола да служи пиво

13.11.2017

Еден супермаркет на „Морисонс" во Западен Јоркшир, ја тестира продажбата на пиво во кафетеријата во рамки на продавницата, откако доби дозвола за служење алкохол.

Во маркетот во гратчето Гајзли, љубителите на пивото може да се напијат од локалното ејл Saltaire Blonde, кое се прави во соседниот град Брадфорд, кој е оддалечен само 9 километри. Освен пиво, овде се служат и чаеви, кафиња и безалкохолни пијалаци.

Градскиот совет за издавање лиценци на 19 септември му го одобрил на трговецот пуштањето на алкохолни пијалаци за консумација во објектот. Сега „Морисонс" може да продава пиво од 6 наутро до полноќ.

Додека трговецот ја тестира продажбата, пивскиот блогер Ричард Колдвел на leedsbeer.com, објави дека на членовите од советот им било кажано дека ако ова се покаже успешно, би можело да се прошири и во другите супермаркети низ целата земја.

Изворwww.thedrinksbusiness.com


Назад
 

 
 
 
back to top