IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 20.05.2018 || Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |  Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години  |  „Подравка“ со најдобри резултати во историјата  |  Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“  |  „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање   |  „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра  |  „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените  |   ||
   

Блиски Исток: „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“

20.04.2018

„Монделез интернационал" најави отворање на, како што опишува, фабрика на иднината во заливската држава Бахреин.

Компанијата инвестирала околу 90 милиони долари во технолошки напреден погон за производство, каде што ќе се произведуваат кексите Oreo и меките бисквити Barni, но ќе служи и како извозен центар за земјите од Персискиот Залив и за одредени африкански земји. Со тоа, како што се наведува во соопштенито на компанијата, ќе бидат намалени логистичките трошоци.

Новата фабрика ќе има производствен капацитет од околу 45.000 тони годишно, на површина од 250.000 квадратни метри. Тоа е втората по вредност инвестиција што компанијата ја спроведува во Бахреин во последните десет години. Првиот погон на „Монделез" во оваа островска држава беше активиран од 2008 година.

Од компанијата велат дека новиот погон најдобро го отсликува начинот на кој „Монделез" го гради снабдувачкиот синџир од светска класа. „Фабриките на иднината" на стратешки точки низ целиот свет се одговор на зголемената побарувачка и, како што се наведува, со нив се зголемува флексибилноста компанијата.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top