IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 20.05.2018 || Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |  Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години  |  „Подравка“ со најдобри резултати во историјата  |  Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“  |  „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање   |  „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра  |  „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените  |   ||
   

Словенија: „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра

08.05.2018
Минатата година „Меркатор" првпат од 2011 година оствари пораст на малопродажните приходи, за 2,5%, на 1,6 милијарда евра, но поради еднократна ревалоризација на вредноста на недвижниот имот бележи чиста загуба од 184 милиони евра.

Приходите од малопродажбата се зголемени за 2,5%, а финансискиот дел е намален за 21 милион евра. За загубата придонело погрешното вреднување на недвижниот имот, кој е намален за 1,4%, со што, пак, се зголемила загубата и се намалила вредноста на капиталот.

Можам да кажам дека ги исполнивме сите цели што ги зацртавме минатата година: намалување на задолженоста, уредно плаќање на доставувачите, почитување на колективните договори, како и општествена одговорност, објасни претседателот на Управата на „Меркатор", Томислав Чизмиќ.

Минатата година се обновени/отворени 261 продавница во регионот. Како особен успех Чизмиќ го споменува враќањето во БиХ, каде што за еден месец се преземени 83 продавници.

Од трговскиот синџир најавија дека од мај се воведува услугата плаќање со мобилен телефон.Назад
 

 
 
 
back to top