IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 22.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

БИХ: „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп

14.06.2018
Компанијата „Мегле" потпиша договор за соработка со еден од најголемите меѓународни доставувачи на процесна технологија за прехранбената индустрија - ГЕА.

Вредноста на инвестицијата е околу 6,1 милиони евра, а се однесува на автоматизација и модернизација на откупот на млечните суровини и подобрување на квалитетот и сигурноста на крајниот производ.

Со оглед на тоа што суровото млеко за идната преработка мора да биде свежо и со висок квалитет, дигиталниот автоматизиран начин за откуп ќе овозможи посигурни услови за чување.

„Мегле" води сметка за потеклото на суровините и врши откуп на млеко исклучиво од фарми каде што кравите пасат на 500 м надморска височина, таквиот стандард на квалитет, според мислењето на компанијата, треба да биде следен и со модерна технологија.

Повеќето наши фарми се наоѓаат на планински предели, што овозможува висок квалитет бидејќи на планина има повеќе кислород, ароматични и лековити растенија, а кравите можат да пасат повеќе од 180 дена годишно. Оваа инвестиција ќе обезбеди подобри услови за чување на суровините и дополнително да придонесе за здравствените придобивки на нашите производи, изјавија од компанијата „Мегле" и додаваат дека со оваа инвестиција ќе овозможат подобра иднина на производството на млеко за сите наредни генерации. Назад
 
 
 
 
back to top