IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 23.11.2017 || Просечната нето-плата во септември – 23.229 денари  |  Голем пораст за приватните трговски марки на „Теско“  |  Амазон оди „во шопинг“  |  „Попова кула“ со добивка од 4,8 милиони денари  |  Задолжителна квота за жени во управувањето со компаниите  |  „Дониа“ наградена со јубилејно признание  |  „Алибаба“ со нова инвестиција од 2,9 милијарди долари   |  Почнува втората потрага по „Добри брендови“  |  „Хол фудс“ со поголеми снижувања за премиум членовите на „Амазон“  |  „Тиквеш“ го претстави годинашното младо вино  |  Argeta веќе се произведува и во САД  |  Поповолна економска состојба во преработувачката индустрија во октомври   |  Зголемен прометот во индустријата во септември  |  Деловни средби за нови партнерства  |  Унапредување на трговските односи меѓу двете земји  |  „Нестле“ ќе го реорганизира бизнисот со храна за бебиња  |  „Нимрод“ е втор снабдувач со дивеч во Европа  |  Крањските колбаси собраа 1.200 посетители  |  „Кооп“ воведува свинско без антибиотици  |  Месото најскапо во Швајцарија  |   ||
   

Македонија: Македонски излагачи на WorldFood 2017 во Москва

11.09.2017

Тринаесет македонски компании, производители и преработувачи на свежо овошје и зеленчук, деновиве се претставуваат на WorldFood Moscow 2017, најголемиот прехранбен саем за излагачи од Југоисточна Европа, што се одржува во Москва, Руската Федерација, соопшти Македонско-руската стопанска комора.

Со финансиска поддршка од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, македонските излагачи ќе се претстават со национален штанд на површина од 110 квадратни мери, како делегација од 28 бизнисмени.

Покрај настапот на WorldFood Москва македонската делегација ќе има  средба и со преставниците на најголемите трговски  синџири од Руската Федерација, во огромниот деловен центар „Фуд сити",  кој е сопственост на  најголемиот руски агро-кластер, најави Дејан Бешлиев, извршен директор на Македонско-руската стопанска комора

Според информациите на Комората, расте заинтересираноста на руските компании за македонските земјоделски производи, сè поголем е бројот на пратки и обемот на количините што се пласираат на рускиот пазар. Оттаму очекуваат дека саемот ќе придонесе за извозни аранжмани на новите излагачи со деловни партнери од Русија и за намалување на трговскиот дефицит на Македонија во трговијата со Руската Федерација, кој  во првите седум месеци од годинава изнесувал 73,3 милиони долари.

Назад
 

 
 
 
back to top