IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Словенија: „Млинотест“ оствари приходи од 51 милион евра

01.03.2018
„Млинотест" минатата година оствари приходи од 51,3 милион евра и нешто помалку од 1,7 милион евра чист профит, покажува најновиот неревидиран финансиски извештај.

Како и приходите, така и профитот, во споредба со 2016 година, бележи зголемување за неколку проценти. Приходите од продажбата беа приближно за околу два милиона евра, односно 4 отсто повеќе од минатата година. Чистата добивка е зголемена за 14 отсто.

Групацијата „Млинотест", во која освен матичната компанија работат уште пет, минатата година постигнаа приходи од 59,4 милиони евра од продажбата и 1,3 милион евра добивка. Тоа е за 10 отсто повеќе од минатата година.

На 60-годишнината од отворањето на првата фабрика за тестенини во Ајдовчина најголема инвестиција годинава е новата фабрика за тестенини на компанијата. Целата инвестиција вреди четири милиони евра. Фабриката официјално ќе биде отворена во мај бидејќи првата фабрика на тестенини беше отворена на 4 мај 1958 година.Назад
 

 
 
 
back to top