IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 23.10.2018 || Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |  Расте добивката на „ПепсиКо“   |  „Нестле“ е заинтересиран да купи бренд за минерална вода  |  Германските трговци продаваат преку интернет   |  Нов „Стокомак“ во Тетово  |  Експресна услуга на нова локација во Струга  |   Увозот на храна расте побрзо од извозот   |  Во септември пад на светските цени на храната   |  „Фуд стар“ ќе извезува пилешко месо во Кина   |   ||
   

Србија: „Луксол“ повторно работи

20.07.2018
По многубројните проблеми пред неколку години, кои беа проследени со штрајк на работниците, стечај и продажба на погонот, хемиската индустрија „Луксол" повторно почна со производство.

Во погонот, на некогаш познатата компанија, повторно почна производството на шампони, балзами, бои и гелови за коса Helenton, шампоните Antiperutin, сапуните Luxol и други производи. 

Производството е обновено откако, по неколку безуспешни обиди за продажба, фабриката ја купи Драган Раца, сопственик на компанијата „Раца". 

За порталот „Зрењански", Раца го потврди купувањето на фабриката, но не открива повеќе информации за обновувањето на производството, бројот на вработени, ниту за идните планови на фабриката.Назад
 
 
 
 
back to top