IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 17.11.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Србија: „Лидл“ отвори логистички центар во Нова Пазова

09.07.2018
Логистичкиот центар на „Лидл" се простира на 45.000 м² и има 30.000 палетни места.
Компанијата „Лидл" - Србија отвори логистички центар во Нова Пазова, 30 км од Белград, каде работа ќе најдат 180 луѓе, додека отворањето на првите од 10 до 20 продавници во Србија се очекува до крајот на годинава. 

Логистичкиот центар се простира на 45.000 м² и има 30.000 палетни места. Поделен е на пет температурни зони, а го градеа градежни компании од Србија, според интернационални страндарди за зелено градење. При изградбата водена е грижа и за отпадот. Првпат во Србија дури 1.800 квадрати индустриски под е изведен без прекин во бетонирањето. 

Со посебна технологија намалена е употребата на енергијата за 32%, а потрошувачката на вода за 20%. На овој начин, модерните технологии и оптимизираните процеси ќе обезбедат ефикасно работење, што веќе функционира на 30 пазари каде работи „Лидл". Од овој центар, секојдневно ќе се испорачува стока, а производите ќе бидат свежи.

Подготовките за отворањето на логистичкиот центар подразбираа и обука на вработените спроведена во странство. 

Инаку, „Лидл" секојдневно во светот услужува 10 милиони купувачи во повеќе од 10.000 продавници, а производите се складираат во повеќе од 150 логистички центри. Во Србија, засега има 500 вработени, а во тек е селекција на 1.000 продавачи.Назад
 
 
 
 
back to top