IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 20.05.2018 || Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |  Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години  |  „Подравка“ со најдобри резултати во историјата  |  Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“  |  „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање   |  „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра  |  „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените  |   ||
   

Хрватска: „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените

08.05.2018
Управата на „Лидл" - Хрватска донесе одлука за зголемување на бруто-платата во просек од 8,5% на своите вработени што работат во продавниците и во магацините. 

Со оваа одлука зголемување на платите ќе добијат 1.792 вработени во вкупно 92 продавници на „Лидл" и во два логистичко-дистрибутивни центри. 

Ова зголемување на платите е уште едно во низата, со што „Лидл" докажува колку му се значајни вработените. Во текот на минатата година, која беше исклучително успешна, „Лидл" обезбеди нови вработувања за 463 луѓе.Назад
 

 
 
 
back to top