IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 26.09.2017 || Срѓан Златичанин е новиот генерален директор на „Фриком“  |  Извозот на вина и пијалаци се зголеми за 12%  |  „Алди“ ги отвора првите безнински пумпи  |  „Лидл“ ќе продава производи направени според стари семејни рецепти  |  „Кока-кола активна зона“ во Радовиш  |  „Шпар“ - прв меѓународен синџир во Белорусија  |  „Макпрогрес“ ја презема „Дониа“  |  Prohibition – нова безалкохолна верзија на Budweiser  |  „Браун-Форман“ ја зголеми продажбата  |  Oд понеделник во продажба Добриот леб   |  „Крафт-Хајнц“ заинтересирани да го преземат „Данон“  |  „Млекара Плана“ вторпат на продажба  |  „Перно Рикар“ најавува зголемување на продажбата  |  Првата пратка производи тргна за Москва  |  Најважна е поддршката на домашните компании  |  „Ахолд Делез“ е меѓу лидерите за одржливо работење  |  „Жито“ во Петровец, прв во таа општина  |  Нова сезона на „Полица за домашните“ во „Лидл“  |  Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина   |  „Кока-кола ХБЦ“ и „Пивара Скопје“ – лидери по четврти пат  |   ||
   

БИХ: Lejla - нова вода на „Сарајевска пивара“

17.07.2017

„Сарајевска пивара" на пазарот во Босна и Херцеговина пушти нов производ, природна изворска вода - Lejla, чие заштитно лице е популарниот пејач и кантавтор Хари Варешановиќ („Хари Мата Хари").

Како што соопшти компанијата, „Лејла" е чиста, природна, изворска вода, од подземни лежишта на вода на планината Требевиќ, која се црпе од сопствен бунар на „Сарајевска пивара", на длабочина од 297 метри.

По целосното редизајнирање на Sarajevsko pivo и проиширувањето на палетата на пива, дојде време да го модернизираме и сегментот на води што ги полни „Сарајевска пивара", како една од ретките пиварници што имаат сопствен извор на вода, со три бунари, вели Златко Рамиќ, генерален директор на компанијата.

Хари Варешановиќ во 2006 година беше претставник на Босна и Херцеговина на изборот на песна на Евровизија во Атина, каде што ја изведе песната „Лејла" и го освои третото место, што е најдобар пласман на БИХ на „Евросонг".


Назад
 

        
 
 
 
back to top