IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 22.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

БИХ: Lejla - нова вода на „Сарајевска пивара“

17.07.2017

„Сарајевска пивара" на пазарот во Босна и Херцеговина пушти нов производ, природна изворска вода - Lejla, чие заштитно лице е популарниот пејач и кантавтор Хари Варешановиќ („Хари Мата Хари").

Како што соопшти компанијата, „Лејла" е чиста, природна, изворска вода, од подземни лежишта на вода на планината Требевиќ, која се црпе од сопствен бунар на „Сарајевска пивара", на длабочина од 297 метри.

По целосното редизајнирање на Sarajevsko pivo и проиширувањето на палетата на пива, дојде време да го модернизираме и сегментот на води што ги полни „Сарајевска пивара", како една од ретките пиварници што имаат сопствен извор на вода, со три бунари, вели Златко Рамиќ, генерален директор на компанијата.

Хари Варешановиќ во 2006 година беше претставник на Босна и Херцеговина на изборот на песна на Евровизија во Атина, каде што ја изведе песната „Лејла" и го освои третото место, што е најдобар пласман на БИХ на „Евросонг".


Назад
 

 
 
 
back to top