IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 22.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Хрватска: Ledo доби халал-сертификат

17.07.2017

„Ледо" е првиот и единствениот производител и дистрибутер на сладоледи во Хрватска, кој го доби сертификатот халал за дел од својот асортиман.

Сертификатот го прими Тања Диниќ, директорка на службата со управување со квалитетот и со околината, а претседателот на управата Дарио Врабец, изјави: Горди сме што Ledo го направи овој значаен чекор и што нашите сладоледи ги задоволуваат халал-стандардите. Имплементацијата на стандардите беше спроведена со максимална посветеност. Со овој сертификат, би сакале нашите производи уште подобро да се пласираат на регионалните и на светските пазари.

Отсега, на амбалажата ќе ја носат ознаката за халал-квалитет следниве сладоледи: Biscottino, Duo, Fruits, Coco, Punč, Snjeguljica, Machovanilija и Macho čokolada.

Како што соопштуваат од компанијата, имплементацијата на халал-стандардите во „Ледо" траела неколку месеци, за да бидат задоволени сите услови за добивање на сертификатот и притоа, била осигурана целосна следливост на сите халал-суровини од влезот, до крајниот чекор на дистрибуција.

Освен халал, компанијата ги има имплементирано и сертификатите: ISO 9001, ISO 14001, ISO 50001, HACCP, IFS, BRC.


Назад
 

 
 
 
back to top