IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

САД: „Костко“ е подобар од другите дисконтери

15.03.2018

По анализата на финансиските резултати, „Костко" потврди дека е еден од најсилните дисконтни синџири во малопродажбата, но од компанијата велат дека постои оправдана загриженост за иднината на работењето.

Споредбените резултати од продажбата, кои се клучен показател за работењето, ги надминале прогнозите на аналитичарите во последниот фискален квартал и донеле приход и заработка повеќе од проекциите на „Вол стрит". Сепак, вредноста на акциите се намалила за 1%, што е знак дека инвеститорите бараат уверливи резултати, особено поради разочарувачките бројки што ги остварија „Волмарт", „Таргет" и „Долар три".

Иако „Костко" во најголем дел останал имун на пазарните освојувачки походи од „Амазон", „Вол стрит" сепак го поставува прашањето колку долго ќе трае таа предност. Засега, работењето на трговецот е стабилно и бележи пораст од месец во месец. „Костко" ја прошири понудата преку интернет и воведе нови опции за достава, со цел да покаже дека може да ја поддржи и е-трговијата.

Одлуката на „Волмарт" да затвори 63 продавници „Семс клаб",би можела да му донесе на „Костко" дополнителни приходи во износ од 1,8 милијарди долари.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 
 
 
 
back to top