IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 24.04.2018 || Повторна продажба на имотот на компанијата „Малина“  |  „Хајнекен“ оствари солиден количински пораст  |  „Агрокор“ продолжува непречено да работи од 15 јули?  |  „П & Г“ презеде дел од портфолиото на „Мерк“ за 3,4 милијарди евра  |  „Гринјард“ бара снабдувачи во Македонија  |  „Сите сити“ - нов систем за донирање вишок храна  |  Медицинска опрема од „Жито лукс“ за четири болници  |  Во „Веро“ - Тафталиџе бесплатен паркинг 30 минути  |  „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |   ||
   

Словенија: Конзорциумот на сопственици ќе ги продава акциите во „Геа“

12.07.2017

Конзорциумот на сопственици на фабриката за масло „Геа", во чија што сопственост се 60 отсто од компанијата од Словенска Бистрица, на 5 јули потпиша договор за заедничка продажба на акциите, кој го објави на Љубљанската берза.

Речиси половина од акциите што ќе бидат понудени за продажба ѝ припаѓаат на „КД груп", односно на филијалите на групацијата, кои заедно ќе го продадат 26,9-процентниот удел. Во конзорциумот се вклучени и осигурителното друштво „Адриатик Словеника", здружението за управување ТКЦ, Приморските фондови од Копер и претпријатието „Апис-Вита" од Фрам.

И покрај предизвикувачката состојба на пазарот, минатата година „Геа" оствари приход од продажба во износ од 24,5 милиони евра, што е за четири отсто помалку во однос на претходната година и за три отсто помалку од планираното. Нето-профитот изнесуваше 182.000 евра, петпати повеќе од 2015 година.


Назад
 

 
 
 
back to top