IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 17.11.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: „Констелејшн брендс“ вложува 5 милијарди долари во марихуана

17.08.2018

Компанијата „Констелејшн брендс", чиј најпознат глобален бренд е пивото Corona, ќе инвестира 5 милијарди долари во канадскиот производител на марихуана „Канопи".

Минатата година „Констелејшн брендс" вложи 200 милиони долари во „Канопи", како дел од договорот за безалкохолен пијалак базиран на марихуана. Сегашната инвестицијата во вредност од 5милијарди долари е досега најголема во производството на марихуана.

Како што се наведува, „Констелејшн брендс" сака да ја искористи шансата бидејќи сè повеќе земји ја легализираат марихуаната. Двете компании објавија дека инвестицијата ќе му овозможи на „Канопи" да го прошири работењето во речиси 30 земји, во кои е легализирана марихуаната за медицинска употреба.


Назад
 
 
 
 
back to top