IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Во моментов: Конференција на „Тинекс“ за најава на новиот логистички центар

15.02.2018
Трговскиот синџир „Тинекс" организира конференција за логистика, каде го најави нивниот логистички центар со површина од 12.000 м².
Со инвестиција од 8 милиони евра во првата фаза и уште 6 милиони евра предвидени за втората фаза, „Тинекс" е првиот трговски синџир во Македонија кој има изградено ваков центар. Лоциран во индустриската зона Чојлија, во општина Петровец, централниот логистички центар ќе доставува стока до супермаркетите, по некое време и повеќе од 90% од асортиманот

Логистичкиот центар ќе има три различни приливи: единица за складирање во дистрибутивниот центар, претходно распределени зони за крос-докинг (претовар без складирање) и брејк-булк крос-докинг.

Центарот е опремен со најнапреден логистички софтвер - G.O.L.D. Засега е завршена првата фаза од изградбата, а се планира и доградба во втората фаза со површина од 10.000 м². Точниот датум на почнување со работа не е најавен.

На конференцијата која се одржува денес, се презентираат системот и начинот на работа на новиот објект, а свои излагања имаат Пиетер Вос, консултант за логистика, кој зборуваше за „Логистичката иднина на 'Тинекс'", за „Логистичките трендови според  Symphony EYC" зборуваше Иван Гузељ, директор на  Symphony EYC, а Родерик Росенбаум, комерцијален директор и Панче Ниновски, директор за логистика во „Пивара Скопје" ќе зборуваат за „Соработката преку синџирот на снабдување на потрошувачите".Назад
 

 
 
 
back to top