IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Свет: „Кока-кола ХБЦ“ забележа пораст на волуменската продажба

15.02.2018

Производителот на безалкохолни пијалаци „Кока-кола ХБЦ" објави зголемена продажба и профит за 2017 година, за што придонеле порастот на волуманската продажба и зголемените цени, пренесува „Ројтерс".

Од компанијата, чии пијалаци се продаваат во 28 земји, главно во Европа, соопштија дека минатата година продажбата се зголемила за 4,9% на 6,5 милијарди евра. Ако се исклучат девизните флуктуации, продажбата се зголемила за 5,9%, за што придонел и порастот на волуменската продажба од 2,2%.

Споредливата добивка пред каматата и даноците се зголемила за 20% на 621 милиони евра, а по акција – за околу 27% на 1,23 евра, што е значително над очекувањата на аналитичарите.

Хрватот Зоран Богдановиќ, кој во декември минатата година, по смртта на Димитрис Лоис, ја презеде функцијата главен извршен директор на „Кока-кола ХБЦ", изјави дека има силни планови за производствени иновации и комерцијална активност за годинава, а минатата 2017 година истакна дека била исклучителна.


Назад
 

 
 
 
back to top