IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 18.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Србија: Кинези ќе градат индустриски парк за овошје и зеленчук

16.07.2018
Благодарение на индустрискиот парк, земјоделците од Србија ќе добијат место за пласман на овошје и зеленчук.
Кина и Србија се во преговори за изградба на индустриски парк за овошје и зеленчук кој, на иницијатива на кинеската влада, ќе се гради во Србија.

Од министерството за земјоделство изјавија дека благодарение на тој парк земјоделците од Србија ќе добијат пласман за овошје и зеленчук. Поточно, компании од Кина, кој во индустрискиот парк би имале и преработувачки капацитети, ќе ги користат суровините од Србија, а производите од повисок степен на обработка би ги пласирале на европскиот пазар.

Бидејќи разговорите се во почетна фаза, сè уште не се знае локацијата и капацитетот на паркот, но сигурно е дека со него ќе се обезбеди сигурен пласман за овошјето и зеленчукот.Назад
 
 
 
 
back to top