IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 18.08.2018 || Законот за петокраката може да го забрани Heineken  |  „Констелејшн брендс“ вложува 5 милијарди долари во марихуана  |  Скопско ги враќа маалските дружби во Карпош  |  Нов начин на пакување на бананите  |  Наскоро ќе се знае судбината на „Равница“  |  Во Србија храната се купува на одложено  |  „Унилевер“ има нов логистички партнер  |  Реновиран „Рамстор“ во Ново Лисиче  |  „Шпар“ ќе отвори уште 80 објекти  |  Успешно прво полугодие за „Баерсдорф“  |  Осмислена првата паметна кошница за мед  |  ЕУ одобри извоз на млеко од БиХ  |  Спорните соини шницли на „Виталиа“ содржат ГМО  |  За домашната ракија ќе се плаќа акциза  |  „Лидл“ го намалува прехранбениот отпад  |  Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски  |  ГМО во сојата на „Виталиа“ и во кочански ориз  |  Нови награди за македонските вина  |  „Нели“ ќе произведува бонбониера Azbuka  |  АВТ нов дистрибутер на „Вернер & Мерц“  |   ||
   

Литванија: „Карлсберг“ отвора нова пиварница

16.07.2018

Новиот заеднички проект на групацијата „Карлсберг" и на „Бруклин" е отворањето на реновираната пиварница „Швитурис" во литванскиот град Клајпеда.

Како што е најавено, освен пиварницата, во рамките на комплексот ќе има и гастро-бар и музеј на крафт-пиво.

Сакаме да ја негуваме и да ја поддржиме богатата пивска култура на Литванија, но и да ја позиционираме „Швитурис" во центарот на пивските случувања не само во земјава, туку и во целиот Балтички Регион, истакнуваат од пиварницата.

Отворањето на „Швитурис" е уште еден од низата заеднички проекти на „Карлсберг" и на „Бруклин" во Европа, по отворањето на пиварниците во Стокхолм, Лондон и во Трондхејм.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top