IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 22.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Литванија: „Карлсберг“ и „Бруклин“ го прошируваат бизнисот

17.07.2017

По заедничката аквизиција со пиварницата „Лондон филдс", „Карлсберг" и „Бруклин" го продолжуваат заедничкиот бизнис со отворање на нова пиварница во литванскиот град Клајпеда.

Новата пиварница ќе биде лоцирана покрај постојната „Карлсберг Швитурис", и во неа се планира производство на помали количества експериментални пива. Отворањето се очекува кон крајот на годинава.

Соработката на „Карсберг" со „Бруклин" е уште еден потег во низата проширувања и зајакнување на крафт-портофолиото. Во јуни, двете пиварници заедно работеа на создавање на крафт-брендот HK YAU во Хонгконг.

На почетокот од овој месец, „Карлсберг" ја најави аквизицијата со пиварницата „Лондон филдс", која ја спроведе заедно со њујоршката „Бруклин". „Лондон филдс" почна со работа во 2011 година и ќе продолжи да работи независно. Со тој потег, „Карлсберг" ја збогатува понудата со премиум крафт-пива, кои се дел од портфолиото House of Beers, се истакнува во соопштението на компанијата.


Назад
 

 
 
 
back to top