IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 26.09.2017 || Срѓан Златичанин е новиот генерален директор на „Фриком“  |  Извозот на вина и пијалаци се зголеми за 12%  |  „Алди“ ги отвора првите безнински пумпи  |  „Лидл“ ќе продава производи направени според стари семејни рецепти  |  „Кока-кола активна зона“ во Радовиш  |  „Шпар“ - прв меѓународен синџир во Белорусија  |  „Макпрогрес“ ја презема „Дониа“  |  Prohibition – нова безалкохолна верзија на Budweiser  |  „Браун-Форман“ ја зголеми продажбата  |  Oд понеделник во продажба Добриот леб   |  „Крафт-Хајнц“ заинтересирани да го преземат „Данон“  |  „Млекара Плана“ вторпат на продажба  |  „Перно Рикар“ најавува зголемување на продажбата  |  Првата пратка производи тргна за Москва  |  Најважна е поддршката на домашните компании  |  „Ахолд Делез“ е меѓу лидерите за одржливо работење  |  „Жито“ во Петровец, прв во таа општина  |  Нова сезона на „Полица за домашните“ во „Лидл“  |  Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина   |  „Кока-кола ХБЦ“ и „Пивара Скопје“ – лидери по четврти пат  |   ||
   

Литванија: „Карлсберг“ и „Бруклин“ го прошируваат бизнисот

17.07.2017

По заедничката аквизиција со пиварницата „Лондон филдс", „Карлсберг" и „Бруклин" го продолжуваат заедничкиот бизнис со отворање на нова пиварница во литванскиот град Клајпеда.

Новата пиварница ќе биде лоцирана покрај постојната „Карлсберг Швитурис", и во неа се планира производство на помали количества експериментални пива. Отворањето се очекува кон крајот на годинава.

Соработката на „Карсберг" со „Бруклин" е уште еден потег во низата проширувања и зајакнување на крафт-портофолиото. Во јуни, двете пиварници заедно работеа на создавање на крафт-брендот HK YAU во Хонгконг.

На почетокот од овој месец, „Карлсберг" ја најави аквизицијата со пиварницата „Лондон филдс", која ја спроведе заедно со њујоршката „Бруклин". „Лондон филдс" почна со работа во 2011 година и ќе продолжи да работи независно. Со тој потег, „Карлсберг" ја збогатува понудата со премиум крафт-пива, кои се дел од портфолиото House of Beers, се истакнува во соопштението на компанијата.


Назад
 

        
 
 
 
back to top