IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 10.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: Јужна Кореја забрани кафе во училиштата

25.09.2018
Јужна Кореја забрани кафе и енергетски пијалоци кои содржат кофеин за учениците и просветните работници во училиштата. 

Властите објаснија дека мерката се воведува бидејќи учениците консумирале премногу кофеин за да можат подолго да учат и тоа веќе резултира со појава на здравствени проблеми. 

Забраната ќе важи во основните училишта, во средните училишта и на факултетите. 

Јужна Кореја е седми увозник на кафе во светот. Минатата година увезе кафе во вредност од 700 милиони долари годишно. Просечен жител на Јужна Кореја пие по 512 шолји кафе годишно. Назад
 
 
 
 
back to top