IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Германија: Истрага во „Метро“ поради голема измама

08.11.2017

Германските обвинители истражуваат неколку официјални лица од синџирот „Метро", под сомневање за внатрешно тргување и за пазарна манипулација, соопштиле од државното обвинителство, пренесува „Ројтерс".

Истрагата е поврзана со протек на информација пред соопштението на „Метро" од 30 март 2016 година, за плановите за раздвојување на групацијата на големопродажба и тргување со храна (која сега функционира под називот „Метро") и на компанија со фокус на бизнисот со електроника („Секономи").

Постојат индикатори дека тројца луѓе од компанијата и еден надвор од неа купувале акции на „Метро" или предавале внатрешни информации, рекол Ралф Мулман, обвинител од Диселдорф.


Назад
 

 
 
 
back to top