IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Велика Британија: „Ист оф Ингланд ко-оп“ ќе продава храна со поминат рок

06.12.2017

Трговскиот синџир „Ист оф Ингланд ко-оп" ќе биде првиот голем трговец, кој ќе продава прехранбени производи со поминат рок на траење.

Синџирот, кој има 125 продажни места во источниот дел на Англија, ќе продава сушена храна и конзервирани производи, вклучувајќи тестенини, чипс и ориз, за само 10 пени. Во асортиманот со поминат рок на траење, не е вклучена свежата храна.

Оваа практика, „Ист оф Ингланд ко-оп" ја претставил во сите 125 продавници, по успешното тримесечно тестирање во 14 продавници. Целта на иницијативата, која ќе биде придружена со маркетинг-кампања, е да се намали фрлањето храна.

Советодавното тело за отпад и за рециклирање, оценило дека тој потег е во согласност со стандардите за безбедност на храната.


Назад
 

 
 
 
back to top