IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 17.01.2018 || „Гомекс“ планира отворање на 30 продавници  |  „Бел фуд груп“ го презема „Хугли“  |  „Фереро“ го купува американскиот кондиторски сегмент на „Нестле“  |  „Маркс & Спенсер“ го продаде бизнисот во Хонг Конг  |  „Лакталис“ повлекува 12 милиони пакувања млеко за бебиња  |  „Атлантик група“ ја презема дистрибуцијата на „Марс“  |  Пазарџиите ќе работат со лиценци  |  „Агрокор“ ја демантира продажбата на маркетите „Конзум“  |  „Нестле“ го продава кондиторскиот сегмент  |  „Кауфланд“ ќе отвори 15 супермаркети во Молдавија  |  „Волмарт“ ја зголемува платата на работниците  |  „Скопски пазар“ излегува од бизнисот со маркети  |  Тина Пухало Грладиновиќ нов директор на „К пивовари“  |  Нови инвестиции и зголемена добивка на „Витаминка“ во 2018  |  Работењето на „Агрокор“ бележи позитивни резултати  |  Diet Coke со 4 нови вкусови и со поинаков изглед  |  „Млинотест“ наскоро со нова фабрика  |  „Карлсберг БХ“ официјален дистрибутер на пивото Erdinger   |  „Молсон корс“ го купува „Аспал“  |  Пораст на продажните цени на индустриските производи во ноември  |   ||
   

Србија: „Хенкел“ - Србија прослави 15 години работење

14.12.2017
Компанијата „Хенкел" - Србија прослави 15 години успешно работење во Србија, најавувајќи нови производи и нови инвестиции во следната година.

На прес-конференцијата одржана по тој повод, Душан Антонијевиќ, директор на фабриката во Крушевац и Игор Ериќ, директор за логистика се осврнаа на изминатите 15 години успешно работење и го истакнаа значењето на новите проекти.

 Душан Антонијевиќ, директор на фабриката во Крушевац 

Фабриката „Хенкел" во Крушевац ги произведува светски познатите брендови на детергенти и средства за домашна хигиена, но и многу важните и популарни домашни брендови како што се Merix и Mer. Приватизацијата на „Мерима" и понатаму се смета за една од најуспешните приватизации во Србија, а компанијата реализираше многубројни проекти за модернизација и унапредување на производствената технологија во што се инвестирани повеќе од 20 милиони евра во последните 15 години, истакна Антонијевиќ.

Тој најави дека во текот на наредната година ќе почнат со производство на нов производ во погоните во Крушевац, кој освен на домашниот ќе биде пласиран и на пазарите во Европа, но не ги откри деталите за тој производ.

За 2018 година најавено е и проширување на производствените капацитети и нови инвестиции, истакнувајќи дека во минатите 15 години произведени се 1,2 милиони тони производи.

Директорот за логистика Ериќ зборуваше за поддршката што логистиката ја овозможува и покрај обемот на производство и проширувањето на работењето. Тој истакна дека третата фаза од проширувањето на складиштето е готова, а од јануари 2018 година почнува со работа целосно модернизираното складиште, што ќе се простира на површина од 20.000 м² и ќе има 15 рампи за камиони.Назад
 

 
 
 
back to top