IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Мексико: „Хајнекен“ го отвори својот енергетски најефикасен погон

01.03.2018

„Хајнекен" го отвори новиот производствен погон во вредност од 500 милиони евра во градот Меоки, во мексиканската држава Чивава.

Новиот погон, кој е седми по ред во Мексико, има производствен капацитет од 6 милиони хектолитри годишно и во него ќе сее произведуваат некои од водечките брендови, како што се Tecate, Dos Equis и Heineken за мексиканскиот пазар, но и за некои извозни пазари.

Од компанијата истакнуваат дека погонот во Меоки е една од најголемите и најзелени глобални пиварници на „Хајнекен" и дека ја претставува посветеноста на компанијата на одговорното работење и на заштитата на животната средина. Енергетски најефикасниот погон на пивскиот гигант ќе користи само 2 литри вода за секој произведен литар пиво. Производството во новата пиварница ќе се одвива според циркуларниот економски принцип, со 100% обновлива електрична енергија и со третирање на отпадните води.

Претходната недела, компанијата соопшти дека веќе ја надминала целта за намалување на емисијата на јаглероден диоксид до 2020 година, три години пред планираниот рок. Компанијата ги објави резултатите од работењето во фискалната 2017 година, според кои, забележаниот пораст на приходите изнесува 5%.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top