IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: „Грозд“ со намалена добивка во првите девет месеци

07.11.2017

Од јануари до септември годинава, компанијата „Грозд" оствари добивка во износ од 43 милиони денари, покажува билансот на успех, објавен на Македонска берза.

Во истиот период минатата година, струмичката фабрика за производство на алкохолни и на безалкохолни пијалаци имала добивка од 48,2 милиони денари.

Вкупните приходи од продажба, заклучно со 30 септември годинава, изнесувале 154,6 милиони денари, од кои на домашниот пазар биле остварени 140,1 милиони денари, а на странските пазари биле реализирани 14,5 милиони денари. Во компаративниот период од минатата година, приходите од продажба изнесувале 155,2 милиони денари.


Назад
 

 
 
 
back to top