IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 18.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Србија: „Генеза“ отвори нов погон

08.06.2018
Инвестицијата е вредна три милиони евра и опфаќа нов погон и хала за складирање со модерна технологија.
Компанијата „Генеза" отвори нов погон за преработка на овошје, зачински и лековити билки благодарение на поддршката од Унгарија, а со посредство на фондацијата „Просперитети".

Со оваа инвестиција проширен е капацитетот, така што во двата погона годишно ќе се преработуваат околу 15.000 тони суровина, дури 14 земјоделски култури, со очекувања од менаџментот тие да се задржат во производствената програма. 

Како што најавија од компанијата, „Генеза" потпиша долгорочни договори со околу 80 земјоделски производители што за наредните пет години ќе значи сигурност во производството.Назад
 
 
 
 
back to top